:: KONTAKT ::
Wakacje w Indiach- profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket

Kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Indii? Jaki miesiąc?

Indie leżą w strefie klimatu tropikalnego monsunowego, który charakteryzuje się występowaniem pory wilgotnej i suchej. Zmienności wilgotności powietrza i nasileniu opadów towarzyszą także zmiany temperatury. Pora sucha jest chłodniejsza niż mokra. Na wybrzeżu i południu kraju różnice te nie są duże, a nawet zimne miesiące charakteryzują się średnimi temperaturami oscylującymi w okolicach 23-26 stopni Celsjusza. Trochę inaczej wygląda sytuacja w głębi lądu na północy gdzie zaznaczają się wpływy klimatu kontynentalnego. W rejonie stolicy w porze suchej temperatury spadają czasem poniżej 10 stopni. Zupełnie innym światem są położone na północnych krańcach Himalaje i Karakorum gdzie górski, surowy klimat i duże wysokości powodują, że w porze chłodnej panują tu prawdziwe mrozy połączone z silnymi wiatrami.

Wpływ pogody na wybór terminu wczasów w Indiach

Pogoda to jeden z podstawowych czynników branych pod uwagę podczas wyboru terminu wczasów w Indiach. Na szczęście jest ona w miarę przewidywalna ponieważ monsunowy klimat charakteryzuje się dość dużą powtarzalnością w kolejnych latach. Pory roku zmieniają się tu w miarę regularnie, z występującymi czasami odchyleniami sięgającymi około dwóch tygodni.

Najlepsze miesiące na wczasy w Indiach

Planując wczasy w Indiach warto wiedzieć, że pora sucha i chłodniejsza trwa tutaj od października do kwietnia, natomiast pozostałe miesiące to pora gorąca. Dodatkowo w czerwcu pojawiają się nasilone monsunowe opady, których apogeum przypada na sierpień. Należy przy tym pamiętać, że im bliżej oceanu tym różnice w temperaturach mniejsze i nawet w tak zwanej porze chłodnej dochodzą one w dzień nawet do 30 stopni. Z tego względu najlepszymi miesiącami na wczasy nad morzem w Indiach jest okres między wrześniem a kwietniem. Panujące wtedy upały są łatwiejsze do zniesienia ponieważ w powietrzu jest bardzo mało wilgoci.

Pogoda w Indiach w miesiącach letnich

Tradycyjne miesiące wakacyjne czyli lipiec i sierpień nie są najlepszym okresem na wczasy w Indiach. W maju lub czerwcu, zależnie od położenia danego rejonu nadchodzi bowiem letni monsun, który przynosi ze sobą gwałtowne i obfite opady powodujące lokalne podtopienia i powodzie oraz silne wiatry. W wielu miejscach ilość dni deszczowych w miesiącu przekracza znacząco ilość dni suchych. Dodatkowo warunki pogarszają upały połączone z ogromna wilgotnością powietrza przez co są one bardzo trudne do zniesienia.

Kiedy podróżować po Indiach

Osoby, które zamierzają zwiedzać Indie i poznawać ich kulturę powinny zdecydowanie wybrać na wyjazd porę chłodną. Podróżowanie jest wtedy mniej męczące. Z kolei turyści, którzy chcieliby spędzić urlop na trekkingu w Himalajach muszą wziąć pod uwagę długie utrzymywanie się w tym rejonie ujemnych lub oscylujących w okolicach 0 stopni Celsjusza temperatur. Najlepszymi miesiącami na takie wędrówki są maj i czerwiec oraz wrzesień.

Autor: Anna Śliwa

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Indie Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu IndieWakacje.com

Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania egzotycznych Indii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych. Projekt strony i wykonanie - CreSEO