:: KONTAKT ::
Wakacje w Indiach- profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket

Krótka historia Indii - najważniejsze wydarzenia historyczne i współczesne.

Indie to kraj o bardzo długiej i bogatej historii. Pierwsze cywilizacje pojawiły się na ich ternach już około 2500 lat przed naszą erą. Zasiedlona wtedy żyzna dolina Indusu stałą się ważnym centrum osadniczym. Pierwsze cywilizacje na terytorium Indii upadły około 1900 roku przed naszą erą a na ich miejsce pojawili się Ariowie, którzy stworzyli podstawy istniejącego do dziś indyjskiego państwa.

Historia Indii - Indie starożytne

Na początku II tysiąclecia przed naszą erą tereny dzisiejszych Indii zostały opanowane przez lud Ariów. Stworzyli oni cywilizację, która stała się podstawą współczesnego indyjskiego państwa. Z ich języka wytworzył się z czasem sanskryt - literacki język używany w religii hinduskiej oraz w literaturze do czasów nowożytnych. Także z wierzeń Ariów opartych na świętych księgach nazywanych Wedami wyewoluował z czasem hinduizm. Ariowie nie stworzyli jednego zwartego państwa ale wiele małych, powiązanych ze sobą więzami gospodarczymi. W VI wieku przed naszą erą zostały one podbite przez Persów na czele z królem Dariuszem I, a w dwieście lat później położony na północy Pendżab wszedł w skład Imperium Aleksandra Wielkiego.
Pierwsze zjednoczone państwo indyjskie powstało w 320 r. p.n.e.. Nie przetrwało ono jednak zbyt długo z powodu najazdów koczowniczych plemion z głębi Azji. Kolejne próby zjednoczenia miały miejsce dopiero od IV do VII wieku naszej ery.

Historia Indii - Indie średniowieczne

Od początku VIII wieku coraz większe wpływy na subkontynencie indyjskim zaczął zdobywać islam. W dzisiejszej stolicy kraju Delhi powstał nawet sułtanat, który przetrwał aż do połowy XVI wieku, a w XIV wieku obejmował swoim zasięgiem cały półwysep. W erę nowożytną wkraczały jednak Indie jako teren bardzo mocno podzielony na islamską północ i hinduistyczne południe, gdzie utworzono królestwo Wadźajangaru.

Historia Indii - panowanie brytyjskie

W 1498 roku Vasco da Gama jako pierwszy Europejczyk dotarł drogą morską do Indii. Stało się to początkiem zainteresowania tym państwem i jego bogactwami w Europie. Droga morska pozwoliła na łatwiejszy przywóz towarów egzotycznych oraz spowodowała wzrost zainteresowania nabytkami terytorialnymi na półwyspie. Najbardziej zaangażowane w rywalizację były Portugalia, Holandia, Anglia i Francja. Państwa te działały przez swoje kompanie wschodnioindyjskie. Juz w sto lat po podróży Vasco da Gamy Anglicy utworzyli Indie Brytyjskie, gdzie kilkaset lokalnych księstw podległych było ich rządom. Kolonizatorzy popierali działalność misjonarską, budowali drogi, a w XIX wieku doprowadzili do najważniejszych miast kraju telegraf. Rządy brytyjskie budziły sprzeciw w społeczeństwie. Ich największym przejawem było powstanie Siphajów w 1857 roku. W tym okresie Brytyjskie Imperium Kolonialne znajdowało się w szczytowej fazie rozwoju a królowa Wiktoria przyjęła tytuł Cesarzowej Indii.

Indie w czasach współczesnych - najważniejsze wydarzenia

Dwudziesty i początek wieku dwudziestego pierwszego przyniósł Indiom wielkie zmiany wyzwalając je spod panowania brytyjskiego oraz wynosząc je do jednej z potęg w skali kontynentu i świata. Wpłynęły na to następujące wydarzenia

Autor: Anna Śliwa

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Indie Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu IndieWakacje.com

Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania egzotycznych Indii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych. Projekt strony i wykonanie - CreSEO