:: KONTAKT ::
Wakacje w Indiach- profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket

Najpiękniejsze zabytki - Agra

Indie są krajem bardzo rozległym a na całej ich powierzchni jest niezliczona ilość zabytków które warto zobaczyć. Pochodzą one głównie sprzed wielu wieków i cieszą oko nawet najbardziej wybrednych turystów. Pierwszym z miejsc w które powinniśmy się udać jest miasto Agra. Tam możemy zobaczyć trzy piękne zabytki w tym najsłynniejszy Taj Mahal. Mauzoleum nazywane przez wielu świątynią miłości powstało na zlecenie Szahdżahana w połowie XVII wieku. Wybudowane dla upamiętnienia śmierci żony ówcześnie panującego cesarza. Według danych obiekt powstawał przez 20 lat a w jego budowie udział wzięło ponad dwadzieścia tysięcy robotników. Uznawany jest za jeden z siedmiu cudów świata, a co najciekawsze jest symetryczny. Warto go zobaczyć chociaż wielu jest rozczarowanych widokiem. Bilet wstępu do Taj Mahal jest najdroższym biletem z pośród zabytków w całych Indiach. Kosztuje 750 rupii. Taniej może wyjść jeżeli zdecydujemy się płacić amerykańskimi dolarami. W okolicy budowli liczne hotele więc nie ma problemu ze znalezieniem noclegu. Agra to także kilka grobowców oraz hinduistycznych świątyń. Będąc w okolicach Agry wybierzmy się również zobaczyć Agra Fort oraz Fatephur Sikri. Pierwszy uznawany jest za najpiękniejszy indyjski fort. Wybudowany został w XVI wieku z czerwonego piaskowca. Kompleks ten zawiera kilka świątyń, meczetów oraz otaczający go mur o długości 2,5 kilometra. Fatephur Sikri znajduje się na terenie wymarłego miasta. Zobaczymy tam przede wszystkim największy w Indiach meczet. Wszystkie zabytki jakie możemy tutaj zwiedzić wykonane są w jednym stylu architektonicznym oraz zachowały się doskonale i są w bardzo dobrym stanie mimo opuszczenia miasta przez ludność kilka wieków temu.

Gotycki zabytek, Chhatrapari Shivaji Terminus

Jednym z ciekawszych zabytków sztuki gotyckiej znajdującym się na terenie Indii jest Chhatrapari Shivaji Terminus, znany od kilkunastu lat pod nazwą Victoria Terminus. Wzniesiony w Bombaju jest zlepkiem charakterystycznych dla kultury indyjskiej elementów architektonicznych oraz trendów dominujących w epoce gotyckiej. Terminal został wzniesiony przez brytyjskiego architekta. Budowa trwała 10 lat i została ukończona w roku 1879. Cechą charakterystyczną Victoria Terminus powodującą iż jest ona uważana za symbol Bombaju są kamienne kopuły, łuki oraz niezliczona ilość wież. Budowla nosi ślady udziału, kanonów gotyckich, późnośredniowiecznych oraz włoskich. Budowla cieszy oko najbardziej wybrednych turystów. Jest piękna zarówno z zewnątrz jak i od środka.

Kutub Minar oraz świątynie Chola

W pobliżu stolicy Indii Delhi znajduj się czerwona wieża o wysokości ponad 70 metrów. Nosi ona nazwę Kutub Minar i została wzniesiona w początkach XII wieku. Jej średnica zmniejsza się ku górze rozpoczynając od wartości ponad 14 metrów a kończąc na zaledwie 2,75m. Na całej wysokości ozdobiona jest żłobieniami. Wokół kilka ciekawych grobowców oraz kolejny z ważnych zabytków dla kultury indyjskiej a mianowicie brama Alai-Darwaza. Powstała ona już w XIV wieku i jest dziełem hindusko - muzułmańskim. W okolicy również dwa meczety. Ciekawszym wydaje się być Quwwatu'l-Islam wybudowany z używanych materiałów uzyskanych po wyburzeniu świątyń Brahman. Jest uznawany za najstarszy meczet w Indiach północnych. Indie to również bardzo wiele innych zabytków które warto zobaczyć. Ciekawą propozycją jest na przykład kompleks świątyni Chola na który składają się trzy budowle pochodzące z XI i XII wieku. Znajdują się ona w mieście Thanjavur. Warte podkreślenia są wieże zdobiące te budowle oraz elementy dodatkowe wykonane z brązu. Architekci uważają lud Chola za mistrzów tamtych czasów nie tylko pod względem architektonicznym ale także rzeźbiarskim oraz malarskim.

Autor: Mariusz Cebula

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Indie Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu IndieWakacje.com

Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania egzotycznych Indii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych. Projekt strony i wykonanie - CreSEO