:: KONTAKT ::
Wakacje w Indiach- profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket

Pogoda w Indiach w czerwcu - temperatury, czerwiec, Indie

Większa część Indii leży w strefie klimatów tropikalnych monsunowych. Oznacza to istnienie dwóch pór roku - zimnej i suchej oraz gorącej i deszczowej. W przypadku południowych i zachodnich Indii często pory roku dzieli się trochę inaczej wyróżniając trzy - chłodną, gorącą i deszczową. Klimat monsunowy charakteryzuje się występowaniem sezonowych wiatrów wiejących latem, przy wysokich temperaturach od oceanu, a w porze chłodnej i suchej od lądu. Im dalej na południe tym pora monsunu letniego się wydłuża. Przynosi on zawsze bardzo duże i gwałtowne opady deszczu a dodatkowo silne, czasami nawet huraganowe wiatry.

Charakterystyka pogody w Indiach w czerwcu

Czerwiec to w dużej części Indii początek letniego monsunu. Zdecydowanie rośnie w tym miesiącu ilość dni deszczowych, niebo często przykrywają szczelnie gęste chmury a powietrze jest pełne wilgoci. Także temperatury, szczególnie na północno wschodnich i północno zachodnich wybrzeżach zaczynają znacznie przekraczać trzydzieści stopni Celsjusza. Pogoda taka jest bardzo uciążliwa ponieważ powoduje szybkie zmęczenie organizmu oraz senność. Monsun wolniej dociera w głąb lądu. W okolicach stolicy kraju Delhi przy bardzo wysokich temperaturach wciąż jest jednak mało opadów. Czerwcowa aura jest jednak łaskawa dla rejonów górskich. Monsunowe opady jeszcze tu nie docierają a przy tym jest stosunkowo ciepło jak na te tereny.

Temperatury w czerwcu w różnych rejonach Indii

W czerwcu zdecydowanie najwyższe temperatury panują na północno wschodnim i północno zachodnim wybrzeżu. W połączeniu z dużą wilgotnością powietrza daje to męczące upały. Podobnie choć znacznie suszej jest w stolicy kraju Delhi. Natomiast zachodni wybrzeże i południe kraju jest trochę mniej upalne choć i tu temperatury są wciąż bardzo wysokie. Średnie temperatury w czerwcu w różnych częściach Indii (w stopniach Celsjusza).

Delhi Bangalore Mumbaj Kalkuta Leh
temperatura 30 24 29 30 10

Pogoda w czerwcu w Indiach - najlepsze kierunki wyjazdów

Czerwiec to miesiąc kiedy podróżowanie po Indiach staje się coraz bardziej męczące. Dzieje się tak ze względu na rosnącą wilgotność powietrza co w połączeniu z wysokimi temperaturami jest dość uciążliwe. Miesiąc ten jest jeszcze wciąż łaskawy dla osób, które chciałyby spędzić czas w jednym z kurortów zachodniego wybrzeża. Nadciągający monsun nie daje się tu aż tak bardzo we znaki jak w okolicach Kalkuty. Także stolica kraju i jej okolice pomimo bardzo wysokich temperatur są możliwe do odwiedzenia ponieważ wilgotność powietrza jest tu mniejsza. Czerwiec jest z kolei bardzo dobrym czasem na wyjazdy w rejony górskie, gdzie przy stosunkowo wysokich jak na tamte tereny temperaturach występuje mało opadów a widoczność jest dobra.

Autor: Anna Śliwa

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Indie Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu IndieWakacje.com

Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania egzotycznych Indii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych. Projekt strony i wykonanie - CreSEO