:: KONTAKT ::
Wakacje w Indiach- profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket

Pogoda w Indiach w kwietniu - temperatury, kwiecień, Indie

Indie są dużym i zróżnicowanym pod względem ukształtowania powierzchni oraz klimatu krajem. Patrząc od południa można tu wyróżnić strefy klimatu tropikalnego monsunowego na południu i w centralnych częściach kraju. Posuwając sie ku północy klimat nabiera cech oceanicznych na wybrzeżu i kontynentalnych w głębi lądu. Zupełnie odmiennie przedstawiają się północne krańce Indii, gdzie z powodu dużych wysokości w Himalajach i Karakorum występuje klimat o cechach górskich. Jest on całkowicie odmienny od warunków panujących w pozostałych częściach kraju.

Charakterystyka pogody w Indiach w kwietniu

Kwiecień to w Indiach miesiąc kiedy następuje przejście od pory chłodnej do gorącej. Z powodu dużych odległości w różnych częściach kraju zmiana ta dokonuje sie w różnym czasie. Podczas gdy na południu i wybrzeżu jej wpływy zaznaczają się już około miesiąca wcześniej to na północy wciąż jest zimniej a w górach wciąż panuje zima. Kwiecień jest także czasem kiedy rośnie ilość opadów co wskazuje na zbliżanie się monsunu. Tym niemniej warunki są jeszcze bardzo dobre. Najgorętszą częścią Indii jest w tym czasie północno wschodnie wybrzeże. Notuje się tu jednak wciąż dość niskie sumy opadów a ilość dni deszczowych nie przekracza 5-6 w miesiącu. Z kolei zachodnie wybrzeże choć trochę chłodniejsze to w połączeniu z niewielkimi opadami wykazuje wspaniałe warunki atmosferyczne. Wpływ pory gorącej zaznacza się także w centralnej części kraju. W okolicach stolicy Indii jest w tym czasie bardzo sucho ale gorąco. Za to daleka północ kraju, gdzie znajdują się wysokie góry wciąż przykryta śniegiem. Średnie temperatury ledwo wznoszą sie poniżej zera a opady śniegu są wciąż na porządku dziennym.

Średnie temperatury w kwietniu w Indiach

Przekrój średnich temperatur w kwietniu na terenie Indii nie jest zbyt zróżnicowany. Na przeważających obszarach jest już upalnie choć dość przyjemnie ze względu na niebyt dużą ilość wilgoci w powietrzu. Wyraźnie odróżnia się jedynie rejon wysokich gór, gdzie średnie temperatury nieznacznie przekraczają zero stopni Celsjusza. Średnie temperatury w Indiach w kwietniu (w stopniach Celsjusza)

Delhi Bangalore Mumbaj Kalkuta Leh
temperatura 28 28 28 30 3

Gdzie najlepiej wybrać się w kwietniu

Kwiecień to jeden z najlepszych miesięcy na podróżowanie po Indiach. Pogoda jest jeszcze stabilna, opadów, szczególnie na początku miesiąca jest stosunkowo niewiele. Nie dokucza także nadmierna wilgotność powietrza. To świetny czas na wypoczynek w kurortach zachodniego wybrzeża czy na zwiedzanie centralnej części kraju. Gorzej przedstawiają się możliwości wyjazdów w rejony górskie, gdzie wciąż trwa zima. Jeżeli to właśnie Himalaje lub Karakorum mają być celem wyjazdu to najlepiej zaczekać na poprawę pogody w tamtym rejonie i wzrost temperatur.

Autor: Anna Śliwa

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Indie Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu IndieWakacje.com

Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania egzotycznych Indii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych. Projekt strony i wykonanie - CreSEO