:: KONTAKT ::
Wakacje w Indiach- profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket

Pogoda w Indiach w październiku - temperatury, październik, Indie

Monsunowy klimat panujący w Indiach powoduje charakteryzuje się występowaniem tu dwóch pór roku - chłodnej i suchej oraz gorącej i mokrej. Związane są one ze stałymi wiatrami wiejącymi od lądu w porze suchej oraz od oceanu w porze mokrej. Oczywiście pora chłodna w warunkach tropikalnych oznacza, że średnie temperatury oscylują w okolicach 20 - 25 stopni Celsjusza. Warunki takie panują przede wszystkim na wybrzeżu, gdzie zaznacza się mocny wpływ oceanu. Z kolei w głębi lądu zaznacza się wpływ klimatu kontynentalnego, który powoduje, że w porze chłodnej zdarza się nawet, że temperatury spadają poniżej 10 stopni. Zupełnie odmienne pod tym względem są położone na północy kraju wysokie góry - Himalaje i Karakorum, gdzie klimat jest bardzo ostry a zima trwa ponad pół roku. Towarzyszą jej bardzo duże spadki temperatur oraz silne wiatry, które wzmagają odczucie chłodu. Zdarzają się także zamiecie śnieżne.

Charakterystyka pogody w Indiach w październiku.

Październik to miesiąc kiedy w Indiach kończy się czas letniego monsunu. Ze względu na duże przestrzenie i dużą rozciągłość kraju jego zakończenie jest rozłożone w czasie w różnych rejonach. Najszybciej opady kończą się na północno zachodnim wybrzeżu. Im dalej na południe tym jest ich więcej. Stosunkowo dużo deszczu spada jeszcze w rejonie stolicy kraju Delhi oraz na północno wschodnim wybrzeżu. W całym kraju można także zaobserwować obniżenie się temperatur w stosunku do pory gorącej. Jednak dla osób pochodzących z krajów o klimacie umiarkowanym i tak są to wartości upalne. Zakończenie monsunu przynosi także oczyszczenie się powietrza i zmniejszenie się jego wilgotności.

Rozkład temperatur w poszczególnych rejonach Indii w październiku

Średnie temperatury w Indiach w październiku są dość wyrównane i mieszczą się w przedziale 23-28 stopni Celsjusza. Ze względu na ukształtowanie powierzchni i wpływy klimatu górskiego odbiega od tego rejon Himalajów i Karakorum, gdzie średnie miesięczne obniżają się do 5 stopni. Oczywiście i tutaj, szczególnie na niżej położonych terenach zdarzają sie upały ale nie trwają one cały czas i nie są regułą. Średnie temperatury w Indiach w październiku (w stopniach Celsjusza)

Delhi Bangalore Mumbaj Kalkuta Leh
temperatura 26 23 28 28 5

Pogoda w Indiach w październiku - gdzie pojechać

Październik jest bardzo dobrym miesiącem dla osób wybierających się do Indii. Wysokie temperatury i spadek ilości opadów w połączeniu z oczyszczeniem się powietrza powoduje, że podróżowanie jest przyjemne. Bardzo dobre warunki panują w kurortach zachodniego wybrzeża, gdzie deszcz może pojawić się 3-5 razy w ciągu miesiąca. Przyjazna aura panuje także w okolicach stolicy w głębi lądu. Po okresie większych opadów ale przed nadejściem zimy dostępne są także wysokie góry.

Autor: Anna Śliwa

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Indie Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu IndieWakacje.com

Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania egzotycznych Indii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych. Projekt strony i wykonanie - CreSEO