:: KONTAKT ::
Wakacje w Indiach- profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket

Samochodem po Indiach - ruch, bezpieczeństwo na drodze

Jednym ze sposobów poznawania Indii jest wynajem samochodu. Dzięki temu można zwiedzić rozrzucone dość znacznie obiekty i zabytki nie czując sie związanymi komunikacją publiczną, która choć tania to nie zawsze działa właściwie albo nie jest dostosowana do wygodnych dla turystów godzin podróżowania. Ze względu na znaczne różnice kulturowe i cywilizacyjne sposób poruszania się po indyjskich rogach może być dla Europejczyka sporym szokiem. Dlatego też warto poznać garść informacji o ruchu i bezpieczeństwie na tamtejszych drogach.

Ruch drogowy w Indiach

W Indiach obowiązuje ruch lewostronny. Jest to pozostałość po czasach kolonialnych i panowaniu brytyjskim. Ten sposób jazdy może sprawić przyjeżdżającym z Polski kierowcom sporo problemów. Nawet nie będąc zmotoryzowanym należy pamiętać o tym, na przykład przechodząc przez ulicę. Indie posiadają stosunkowo gęstą sieć dróg, jednak poza głównymi arteriami są to głównie drogi utwardzone. Nie należy się jednak nastawiać na komfortowe warunki jazdy ponieważ stan nawierzchni na większości z nich jest bardzo zły. Na prowincji większość dróg to drogi gruntowe, które podczas pory deszczowej stają się praktycznie nieprzejezdne z powodu błota. Stosunkowo najlepiej pod względem ilości i jakości dróg prezentują się szczególnie często odwiedzane przez turystów stany Goa i Kerala.

Bezpieczeństwo na indyjskich drogach

Poruszanie się po indyjskich drogach samochodem może być dla Europejczyka prawdziwym wyzwaniem i to nie tylko ze względu na ruch lewostronny. Główną zasadą tamtejszego ruchu jest... kompletny brak zasad. Lekceważenie przepisów jest tu na porządku dziennym. Do reguł nie stosuje się praktycznie nikt, a osoba, która usiłuje to robić może co najwyżej paść ofiarą stłuczki. Wymuszanie pierwszeństwa, lekceważenie wyjazdów z dróg podporządkowanych czy łamanie zakazów skrętu należy do zwyczajnych praktyk. Najważniejszym narzędziem używanym na drodze jest klakson. Sygnalizuje się nim chęć skrętu, wyprzedzania, zatrzymania, włączenia do ruchu. Przy całym rejwachu panującym na indyjskich drogach a szczególnie w miastach ruch odbywa się tu dość spokojnie. Oprócz samochodów jeździ tu bardzo dużo motorowerów i riksz, które często pogłębiają chaos.

Wynajem samochodu

Chcąc dostać się do oddalonych od siebie zabytków czy interesujących miejsc można wynająć na miejscu samochód. W wynajmie pośredniczą recepcje hoteli a w dużych miastach i w okolicach lotnisk można znaleźć przedstawicielstwa międzynarodowych sieci wypożyczalni. Aby móc prowadzić samochód na terenie Indii należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na ruch lewostronny oraz specyfikę tutejszych obyczajów panujących na drogach turystom wybierającym się do Indii zaleca się raczej wynajmowanie samochodu z kierowcą, który będzie się umiał poruszać w gąszczu tutejszego ruchu. Koszta wynajmu nie są zbyt wygórowane, szczególnie jeżeli wynajmuje się samochód z kierowcą w kilka osób. Warto jednak zapłatę uzgodnić przed wyjazdem i oczywiście targować się o cenę. Miejscowy kierowca nie tylko bezpiecznie zawiezie do celu, ale także może służyć wieloma ciekawymi informacjami.

Autor: Anna Śliwa

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Indie Wakacje
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu IndieWakacje.com

Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania egzotycznych Indii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych. Projekt strony i wykonanie - CreSEO